فرایند تولید مداد و برخی از کاربرد آن

تولید مداد

فرایند تولید مداد و برخی از کاربرد آن

همه ما در فواصل زمانی مشخص و در دوران دانش آموزی، دانشجویی و حتی در حین کار از مداد استفاده کرده‌ایم، اما شاید کمتر کسی به فرآیند تولید مداد توجه کرده باشد و یا روند انجام آن را بداند. البته با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به تجهیزات جدید، امروزه فرآیند تولید مداد فقط با استفاده از چوب صورت نمی‌گیرد و مواد دیگری مانند کاغذ باطله، مواد پلیمری و مواد سنتزی نیز در کنار چوب به کار گرفته می‌شوند. بنابراین، در این مطلب ابتدا سعی می‌کنیم که روند کلی تولید مداد را در چند مرحله کلی توضیح دهیم و سعی می‌کنیم که انواع مختلف مدادهای معمولی و مدادهای رنگی را پوشش دهیم.

تولید مداد -1

تولید مداد به چه صورت است

برای تولید مداد، لازم است که فاکتورهای مختلفی از پیش در نظر گرفته شوند و همچنین طرح و برنامه مشخصی برای انجام کار در نظر گرفته شود. احتمالاً در دوران تحصیل یا حتی از فروشندگان نوشت افزارها شنیده‌اید که مدادها مدل‌های مختلفی دارند و در حوزه‌های متفاوتی به کار گرفته می‌شوند. پس باید در فرآیند تولید مداد به طرح نهایی توجه داشته باشیم و آنها را در پنج مرحله زیر اجرایی کنیم.

  • طراحی و آماده سازی: در این مرحله، طرح و شکل اصلی مداد با استفاده از نرم افزارهای مختلف طراحی آماده می‌شود. اندازه مداد به شکل دقیق، طرح آن به صورت گرد، مربعی یا مثلثی و قرار دادن مواردی مانند پاک کن و طرح تبلیغاتی مربوط به شرکتهای سازنده، مواردی هستند که در این مرحله مشخص می‌شوند. برای انتخاب طرح مداد، استانداردهای تعریف می‌شود که معمولاً همه آنها در اندازه و شکل‌های یکسان طراحی می‌شوند.
  • آماده سازی بدنه مداد: یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که باعث تفاوت مدادها می‌شود، بدنه استفاده شده در آنهاست. با وجود تولید مدادهای مختلف و پلیمری، هنوز هم مداد چوبی بیشترین مصرف را دارد. مدادهای چوبی از چوب سرو به صورت جلا داده شده و رنگ شده ساخته می‌شوند، مدادهای کاغذی از کاغذ باطله مانند کاغذ روزنامه ساخته می‌شود و مداد پلیمری از مواد شیمیایی و سنتزی سازگار با محیط زیست تولید می‌شود. آماده سازی بدن همدان شامل تولید شکل اولیه آن از چوب یا سایر مواد مورد استفاده است که شکل خام مداد را تعیین می‌کند.
  • آماده سازی مغز مداد: مرحله بعدی از تولید مداد، شامل آماده سازی مغز مداد می‌شود که در جریان آن ممکن است با توجه به نوع کاربرد مداد، مواد به کار رفته در مغز آن تغییر کند. برای مدادهای معمولی و مدادهای سیاه، مغز مداد از ترکیب گرافیت، کربن و خاک رس تولید می‌شود که میزان خاک رس موجود در آن، میزان سختی مداد و رنگ آن را مشخص می‌کند. هر چه میزان خاک رس بالاتر باشد، مداد سخت‌تر بوده و خط آن کمرنگ‌تر است. در مورد مداد رنگی، به جای گرافیت از مواد رنگی استفاده می‌شود تا رنگ‌های مختلف ایجاد شود. در این مرحله، مغز مداد به صورت ماده‌ای خمیری رنگ آماده می‌شود و تحت شرایط خاص خشک و برش داده می‌شود. در نهایت با پختن آن، آماده استفاده می‌شود.
  • رنگ آمیزی و طراحی مداد: بعد از آماده سازی مغز مداد و قرار دادن آن بین دو بدنه چوبی یا پلیمری، فرآیند چسباندن آنها انجام شده و نوبت به رنگ آمیزی و طراحی سطح مداد می‌رسد. در این مرحله از تولید مداد مشخص می‌شود که رنگ بدنه آن به چه صورتی است و از چه طراحی در آماده سازی آنها بهره برده می‌شود. چاپ مداد تبلیغاتی در این مرحله انجام می‌شود.
  • برش و بسته بندی: در این مرحله فرآیند برش دادن نوک مدادها و استاندارد سازی آنها برای استفاده در کاربردهای مختلف صورت گرفته و بسته‌بندی آنها انجام می‌شود. معمولاً مدادهای سیاه به صورت فله‌ای و مدادهای رنگی به صورت بسته‌های ۱۲ تا ۴۰ عددی آماده و به بازار عرضه می‌شوند.

تولید مداد -02

برخی از کاربردهای مدادها

برخی ممکن است از مداد برای نوشتن و طراحی در حوزه معماری و عمران استفاده کنند، برخی از آنها به عنوان مدادرنگی بهره می‌برند و برخی نیز از آنها به عنوان بخشی از برنامه‌های تبلیغاتی و به عنوان یک هدیه تبلیغاتی استفاده می‌کنند. همه ما از مداد برای نوشتن استفاده می‌کنیم، اما هدف کلی آنها ممکن است به سه شکل زیر باشد:

  • استفاده برای نوشتن: در این کاربرد، مداد به عنوان ابزاری برای آموزش و نوشتن در دانش آموزان، دانشجویان، هنرمندان و معماران استفاده می‌شود و با توجه به پاک شدن راحت آن، مدادهای سیاه و مدادهای گرافیتی بهترین گزینه ممکن هستند.
  • استفاده به عنوان مداد رنگی: مداد رنگی یکی دیگر از کاربردهای شرکت‌ها برای تولید مداد است که به آنها کمک می‌کند حجم بالایی از مدادها را در قالب یک بسته به فروش برسانند. مغز مداد رنگی باعث تفاوت آنها شده است و در کارهای مختلف طراحی و کارهای هنری کاربرد بیشتری دارند.
  • استفاده به عنوان مداد تبلیغاتی: با توجه به اینکه هدیه تبلیغاتی و ابزارهای تبلیغاتی در حوزه فعالیت ماست، مداد تبلیغاتی می‌تواند ابزار خوبی برای معرفی یک برند به مخاطبان مختلف باشد. همانطور که در بالا عنوان شد، یک مداد ممکن است توسط یک دانش آموز به کار گرفته شود، یا توسط یک منشی استفاده شود یا توسط یک هنرمند برای کشیدن یک طرح به کار گرفته شود. با این تفاسیر، باید قبول کنیم که مداد تبلیغاتی می‌توانند ظرفیت بالایی در معرفی یک برند یا یک کسب و کار داشته باشد.

اگر می‌خواهید با انواع مداد تبلیغاتی و سایر هدایای تبلیغاتی بیشتر آشنا شوید، با کارشناسان ما در گروه راما گیفت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید