کتاب نفیس تبلیغاتی چیست و چه کاربردی دارد؟

کتاب نفیس تبلیغاتی

کتاب نفیس تبلیغاتی چیست و چه کاربردی دارد؟

یادم میاد که همیشه برای خرید هدیه تولد یا خرید روز معلم برای استاد خود با چالش‌های متعددی مواجه می‌شدیم و در نهایت به خرید کتاب می‌رسیدیم که بعضی مواقع از کتاب نفیس تبلیغاتی به صورت رایگان! نیز استفاده می‌کردیم. این موضوع به این دلیل بود که همیشه کتاب‌ها به عنوان یک هدیه مناسب و آماده در دسترس بودند و در حال و حاضر نیز قشر زیادی از جامعه به این کتاب‌ها علاقه دارند.

شاید در ابتدا تصویری در مورد ورود این کتاب‌ها به حوزه تبلیغات وجود نداشت، اما در حال حاضر شرایطی به وجود آمده است که کتاب نفیس تبلیغاتی می‌تواند جایگزین بسیاری از انواع هدایای تبلیغاتی نفیس باشد و هدف نهایی ما را میسر کند. ما در گروه راما گیفت به عنوان یک شرکت فعال در ارائه هدایای تبلیغاتی، محصولات مختلفی برای سلایق مختلف جامعه ارائه داده‌ایم که در این مطلب قصد داریم کتاب نفیس تبلیغاتی را معرفی کنیم.

کتاب نفیس تبلیغاتی - 1

کتاب نفیس تبلیغاتی چیست؟

کتاب تبلیغاتی را با شیوه‌های معمولی نمی‌توان تعریف کرد و در ابتدا توصیه می‌کنم که یک دیوان اشعار، یک کتاب مذهبی، یک کتاب مربوط به موفقیت یا روانشناسی یا حتی یک کتاب مربوط به یک دانشمند بزرگ را در نظر بگیرید که توسط یک شرکت برای چاپ برند کسب و کار آنها سفارش داده شده و در نهایت به طیف خاصی از مشتریان آنها داده می‌شود. پس کتاب‌های تبلیغاتی را می‌توان نوعی هدایای تبلیغاتی در نظر گرفت که علاوه بر ذات اصلی خود، برای اهداف تبلیغاتی نیز استفاده می‌شوند. استفاده از کتابهای نفیس تبلیغاتی نسبت به سایر هدایای تبلیغاتی متفاوت است و به همین دلیل کاربرد آنها نیز تفاوت دارد.

اولین موردی که درباره کاربرد کتاب نفیس تبلیغاتی می‌توان به آن اشاره کرد، دادن آن به مناسبت بزرگداشت افراد معروف و شناخته شده در سطح جامعه است. شناخته شده ترین مناسبات به این سبک را همان روز معلم می‌توان نامید که اکثر دانش آموزان و دانشجویان برای اساتید خود هدیه می‌خرند. بنابراین، یک شرکت می‌تواند طیف خاصی از اساتید و معلمان را به عنوان جامعه هدف خود انتخاب کرده و به آنها کتاب نفیس تبلیغاتی هدیه دهد. حتی یک آموزشگاه غیر انتفاعی یا مرکز آموزش غیر انتفاعی نیز این شانس را دارد که اقدام به چاپ کتاب‌های تبلیغاتی کرده و آنها را در اختیار افراد مختلف قرار دهد تا شانس شناخته شدن خود را افزایش دهد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چه مواردی در قالب کتاب‌های نفیس تبلیغاتی عرضه می‌شوند؟

کتاب نفیس تبلیغاتی -2

کتاب نفیس تبلیغاتی می‌تواند شامل چه مواردی شود؟

در این بند به سؤال مطرح شده در انتهای بند قبلی پاسخ خواهیم داد و مشخص می‌کنیم که چه گزینه‌هایی برای استفاده از کتاب نفیس تبلیغاتی وجود دارد. البته اگر بخواهیم این روش را فقط به یک کتاب خاص یا به یک سبک خاص محدود کنیم، با شکست مواجه خواهیم شد و گیرنده کافی برای هدایای تبلیغاتی خود نخواهیم داشت. براین سعی می‌کنیم که این کتاب‌ها را در سه دسته کلی زیر قرار دهیم:

  • دیوان اشعار مربوط به شعرای بزرگ: دیوان حافظ، بوستان و گلستان سعدی، مثنوی مولانا و چندین و چند دیوان اشعار دیگر از شاعران و هنرمندان قدیمی ایرانی وجود دارد که هنوز هم مردم به آنها علاقه دارند. این بهترین فرصت ممکن برای شرکت‌های تبلیغاتی در استفاده از این ابزار است و می‌توانند آنها را در قالب کتاب نفیس تبلیغاتی چاپ و هدیه کنند. انتخاب گیرنده با توجه به سلیقه آنها و سابقه قبلی آنها در این مورد بسیار مهم است. حتی یک شرکت می‌تواند این دیوان اشعار را در قالب هدیه به کتابخانه دانشگاه‌ها و مدرسه‌ها اهدا کرده و شانس دیده شدن برند خود را بیش از پیش افزایش دهند.
  • کتاب‌های مذهبی و ادعیه‌ها: فرض بگیرید که در یک مسابقه قرآنی شرکت کرده‌اید و حتی در صورت برنده نشدن نیز یک کتاب مذهبی و ادویه مانند مفاتیح الجنان یا نهج البلاغه را دریافت می‌کنید. این موضوع می‌تواند بسیار خوشحال کننده باشد و صرف شرکت شما در این مسابقه، باعث شده است که یک کتاب ارزشمند به دست بیاورید. حال این کتاب ممکن است در قالب یک کتاب نفیس تبلیغاتی به شما اهدا شود و در آن از پیامهای تبلیغاتی و معرفی یک کسب و کار استفاده شده باشد. البته شرکت‌های سفارش دهنده این کتاب‌ها می‌توانند آنها را در حجم بالا برای استفاده در مساجد و امامزاده‌ها نیز سفارش دهند.
  • کتاب‌های موفقیت و روانشناسی: دسته سوم از کتاب‌هایی که معمولاً طرفداران زیادی دارند، کتاب‌های موفقیت و روانشناسی هستند که ذاتا توجه به آنها را افزایش می‌دهد. پس اگر یک شرکت به دنبال چاپ یا عرضه کتاب نفیس تبلیغاتی است، چه بهتر که این کتاب‌ها را در قالب موفقیت و روانشناسی عرضه کند و آنها را در مکان‌های عمومی مانند ایستگاه مترو، ترمینال‌ها، و کتابخانه‌های عمومی ارائه دهند. البته این کتاب‌ها فقط به یک شاخه خاص محدود نمی‌شود و حق انتخاب آنها بر عهده مسئولین تبلیغات شرکت‌هاست.

کتاب نفیس تبلیغاتی - 3

آیا کتاب  تبلیغاتی می‌تواند جایگزین خوبی برای سررسید تبلیغاتی باشد؟

آخرین سوالی که در مورد کتاب نفیس تبلیغاتی مطرح می‌شود این است که آیا می‌توانیم آنها را به عنوان جایگزین سررسید تبلیغاتی در برنامه‌های خود قرار دهیم؟ پاسخ به این سؤال با ریسک بزرگی همراه است و شاید موافقان چندانی نداشته باشد، اما ما به عنوان یک شرکت فعال در حوزه هدایای تبلیغاتی دیده‌ایم که می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

البته مقایسه این دو مورد به یک بحث تخصصی و فنی در حوزه هدایای تبلیغاتی و بازاریابی نیاز دارند که در فرصت‌های دیگر به بررسی آن خواهیم پرداخت. اما، انتظار یک فرد از سررسید تبلیغاتی این است که تاریخ مورد نظر را به آنها نشان دهد و احتمالاً به عنوان یک دفتر یادداشت استفاده شود. کتاب نفیس تبلیغاتی در مورد نشان دادن تاریخ کاربرد ندارند، اما تاریخ مصرف آن بسیار بیشتر از سررسید تبلیغاتی است و تنها به یک سال خاص محدود نمی‌شود. اهداکننده و شرکت‌های تبلیغاتی می‌توانند امیدوار باشند که این کتاب توسط چندین نفر مطالعه شده و اهداف بازاریابی آنها میسر شود.

پس یک کتاب گرانبها تبلیغاتی به خوبی می تواند وظیفه اصلی خود را انجام دهد و به عنوان یک ابزار تبلیغاتی مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید