10اصل جذب مشتری

10-اصل-جذب-مشتری

آیا می‌خواهید بدانید چه عواملی مشتریان شما را وادار می‌کند تا بیشتر و بهتر از شما خرید کنند؟ چرا آنها برخی از محصولات شما را به بقیه کالاها ترجیح می‌دهند؟ چگونه می‌توانید آنها را وادار کنید که به جای خرید از رقبا از شما خرید کنند؟
پاسخ‌ها در روانشناسی جذب مشتری نهفته است. یک بخش اساسی در فروش و کسب بازار عالی این است که بفهمید مشتریان چگونه فکر و عمل می‌کنند. سپس بازارتان را مطابق میل و سلیقه آنها هدایت کنید. حال این استراتژی اختصاص تخفیفات باشد و یا ارسال هدیه تبلیغاتی و مناسبتی فرقی نمی‌کند؛ تمامی ‌این موفقیت‌ها منوط به یادگیری اصول جذب مشتری است.
بنابراین، چگونه افراد بیشتری را با تلاش تبلیغاتی خود جذب، متقاعد و تبدیل به مشتری‌های دائمی ‌می‌کنید؟ 10 اصل زیر مواردی را برای جذب مصرف کننده در بازار برایتان مشخص می‌کند.

 

 

10 اصل جذب مشتری در قلب یک استراتژی موثر

استراتژی جذب مشتری در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری برای موفقیت یک شرکت مهم است. در مواجهه با تغییر سریع بازار، یک کسب و کار دیگر نمی‌تواند از رویکرد سنتی هدف قرار دادن توجه مجموعه‌ای از مشتریان پیروی کند. یک استراتژی موفق مشتری مدار نیاز به مشخص کردن ارزش و تجربه ای دارد که سازمان شما طی سه تا پنج سال آینده به همراه پیشنهادات، تبلیغات و بازاریابی، مدل‌های عملیاتی و قابلیت‌های مورد نیاز می‌تواند به مشتریان ارائه کند.

در این میان تبلیغات و بروز بودن خدمات و محصولات از جمله مهمترین موارد برای جذب مشتری در سال‌های آینده خواهد بود. ارسال هدایای تبلیغاتی در قالب یک عنصر تاثیر گذار نیز، نیازمند نوآوری و خلاقیت در محصول انتخابی و نحوه ارسال آن است. اما به طور کلی رعایت و بررسی موارد زیر می‌تواند شما را به اهداف جذب مشتری بیشتر و دائمی ‌رهنمون سازد.

استراتژی-و-اصول-جذب-مشتری

 

1-بر مهارت‌های ممکن تسلط پیدا کنید

موفق ترین شرکت‌ها به طور مستمر نوآوری‌هایی را تجربه می‌کنند که سبک و رفاه زندگی را برای مشتریان بهتر می‌کند. این بدان معنا نیست که از مشتریان خود بپرسید که آنها چه می‌خواهند. بلکه شما باید دید آگاهانه‌ای نسبت به اینکه فن آوری‌های جدید دقیقاً در چه زمانی و به چه روشی مشتریان شما را جذب می‌کنند؛ داشته باشید. دید و اطلاعات خود را در حوزه تبلیغات و یا ارسال هدایای تبلیغاتی مانند  انواع خودکار تبلیغاتی توسعه دهید تا مشتریان نسبت به شما وفادارتر شوند. این امر به ویژه برای فناوری‌های دیجیتال و موبایل و نحوه تعامل افراد با انواع محصولات و خدمات مورد علاقه شان بسیار مهم است.

2-مشتریان خود را بشناسید

شرکت‌های پیشرو در حال فراتر رفتن از مرزهای سنتی بازاریابی و فروش هستند. برای بالا بردن توانایی تجزیه و تحلیل مشتری خود، بازار و مشتریان خود را کاملا مشخص کنید. با استفاده از تکنیک‌هایی مانند بررسی رفتار خرید مشتری، می‌توانید دید عمیق‌تری نسبت به بازار به دست بیاورید. داده‌ها را از منابع مختلف جستجو کنید. به عنوان مثال، افزونه‌های نسب شده بر روی سایت‌ها در فضای مجازی، تعاملات در زمان تخفیفات، بازخورد هدایای تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی و سایر روش‌های ممکن در بازاریابی می‌تواند روش‌های بسیار موثر و کارسازی در جذب مشتری باشد.

 

3-مشتری مدار باشید

هر شرکت موفق یک پیشنهاد و شعار ارزشمند دارد که آن را از سایر رقبا متمایز می‌کند. برای تحقق این امر علاوه بر آشنایی با اصول برندسازی، باید گروهی از قابلیت‌های متمایز خود را که همسو با شعارتان است را توسعه دهید. پیوند دادن استراتژی مشتری مداری با شعار و اهداف شرکت به معنای لمس احساس مثبت مشتری است. بنابراین با در نظر گرفتن تمهیدات و امکانات خود در مواردی مانند قیمت گذاری مناسب، کیفیت بالای مواد، بسته بندی‌های خاص، ارائه بهترین خدمات و… توانایی‌های شرکت خود را در جلب رضایت مشتری بالا ببرید.

 

4-مشتریان خاص خود هدف قرار دهید

وقتی شرکت شما دارای هویت قوی است؛ نیازی به اثبات ادعای خود و رقابت بیهوده در بازار ندارد. شما می‌توانید این هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی را روی مشتری‌های خاص خود با روش‌هایی مانند ارسال هدیه تبلیغاتی، تخصیص تخفیف، اهدای جوایز و… سرمایه گذاری کنید و چندین برابر بیشتر سود کنید. توجه داشته باشید این در صورتی است که از پیروزی در مقابل رقبا اطمینان مطلوبی داشته باشید. شما باید به مشتریان و بازارهای خود تسلط کافی داشته باشید.

مشتری-مداری_اصول-جذب-مشتری

5-برای مشتریان ارزش قائل شوید

ایجاد روابط عالی با مشتری یک بازی طولانی مدت و سودمند است. این امر برخلاف بسیاری از روش‌های معمول، همانند سرمایه گذاری کوتاه مدت در بازاریابی است. فراتر از ارزش گذاری در روابط با مشتری، اگرچه این اولین قدم مهم است؛ اما می‌توانید با تجزیه و تحلیل مسیرهای خرید مشتریان به درک لازم برای گسترش و متناسب سازی روابط مشتری و سرمایه گذاری خود در تأمین نیازهای بازار در آینده، برنامه ریزی کنید. نتایج این تجزیه و تحلیل، به ویژه هنگامی‌که داده‌های مشتری در آن گنجانده شده است؛ می‌تواند بر هر جنبه از روابط مشتری و شما تأثیر بگذارد. از جمله ویژگی‌های عاطفی ارسال هدایای تبلیغاتی بر گروه مشتری‌ها و اثر بخشی سرمایه گذاری مجدد بر روی هدیه تبلیغاتی در حوزه‌های بازریابی آینده شرکت، همه و همه منوط به شناخت کامل و کافی از مشتری‌ها است.

6-گسترش روابط در بازار

روابط شرکت شما با تامین کنندگان، توزیع کنندگان، خرده فروشان، انجمن‌های صنفی، شرکای سازمانی و سازمان‌های دولتی بسیار مهم است. با استفاده از این سیستم رابطه‌ای با همکاران، می‌توانید روش‌های جدیدی را برای جلب توجه مشتریان کسب کنید. یک اکوسیستم گسترده رابطه‌ای می‌تواند آنچه که مورد علاقه مشتریان است را نشان دهد و ایده‌های جدیدی را برای ارائه محصولات، خدمات و فرصت‌های رشد برایتان فراهم کند. برای این رویکرد بسیار مهم، افزایش تعداد بازاریابان برند ضروری است. این سفیران نام تجاری شما را به طور مثال بر روی موس پد تبلیغ می‌کنند تا توجه مصرف کنندگان جدید را جلب نمایند.

7-خدمات و دسترسی همه جانبه و یکپارچه

سازگاری بین کانال‌های ارتباطی با مشتریان حیاتی خواهد بود. زیرا آنها توجه و اهمیت دادن را حق مسلم خود می‌دانند. آنها انتظار دارند که بتوانند از طریق تماس، وب سایت، اپلیکیشن‌ها، تلفن همراه، فروشگاه‌ها و نمایندگی‌ها سفارشات و خدمات مورد نیاز خود را ثبت کنند. این عدم محدودیت و دسترسی برای زنده ماندن هر قسمت از سازمان و شرکت لازم و ضروری است.

8-نحوه ارائه محصول و خدمت

شکل و نحوه تحویل فیزیکی محصولات و خدمات برای راضی نگه داشتن مشتریان بسیار مهم است. می‌توانید گزینه‌های تحویل را بر اساس حاشیه سود، موقعیت تجاری و انتظارات ارزش مشتری تنظیم کنید. در حالی که با پیشرفت‌های فناوری همگام هستید؛ استفاده از معیارهای مربوطه از جمله تجربه مشتری، هزینه و بهره وری و شرایط رقابت، تحویل و ارائه خدمات خود را خاص و قابل توجه کنید.

9-سازماندهی شرکت متناسب با نیاز مشتری

سازمان شما باید متناسب با نیاز و انتظارات مشتری باشد. این رضایت‌مندی برای کسب یک تجربه عالی در روابط فروش و بازاریابی بسیار مهم است. این همگام سازی اگرچه ممکن است نیازمند طراحی مجدد سازمان شما باشد؛ اما تاثیرات آن در جذب مشتری و رضایت آنها نقش بسزایی دارد.

10-عدم توجه به بازدارنده‌های سیاسی

عدم شرکت در بازی‌های سیاسی یک مزیت بزرگ برای شرکت‌های مشتری مدار است. ممکن است احساس کنید که بازدارنده‌های سیاسی و فرهنگی پیش آمده همانند یک سد عمل می‌کنند. اما بهتر است در تمامی‌ شرایط، تنها هدف شرکت را خط مشی رفتاری و کاری خود قرار داده و از دخالت در بازی‌های سیاسی، قومی‌ و فرهنگی اجتناب کنید. سعی نکنید این مشکلات را مستقیما برطرف کنید. در عوض، بر روی هدف حیاتی که در سازمان شما وجود دارد تمرکز کنید.