هدیه تبلیغاتی

هدیه تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی

هدیه تبلیغاتی : هرکدام از ما به شکل‌های مختلفی هدایای تبلیغاتی دریافت کرده‌ایم که در نگاه اول چندان توجهی به جزئیات آنها نداشته‌ایم، اما بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، متوجه حضور اسم یا برند یک شرکت بر روی آن می‌شویم که ممکن است برای ما جذابیت داشته باشد.

از هدیه‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات گرفته، تا خودکارهای رونویسی شده برای محصولات مختلف، لیوان‌های رونویسی و چاپ شده و برخی موارد دیگر، نمونه‌هایی از هدایای تبلیغاتی هستند که ممکن است توسط هر کسی اهدا شوند. اما، فلسفه استفاده از این هدایا چیست؟ چه استراتژی یا تاکتیکی در پشت اهدای چنین هدیه‌هایی وجود دارد؟ چه کسانی از این شیوه استفاده می‌کنند؟ چرا چنین هدایایی اهمیت دارند؟ در این مطلب سعی می‌کنیم که دیدگاهی متفاوت و کلی نسبت به هدایای تبلیغاتی داشته باشیم دلیل استفاده از آن در حوزه‌های مختلف را توضیح دهیم.

هدیه تبلیغاتی-4

چرا هدایای تبلیغاتی مهم هستند؟

اگر به اطراف خود نگاهی بیاندازیم، نمونه‌های مختلفی از هدایای تبلیغاتی را پیدا می کنیم، مطمئناً به صورت ناخودآگاه اطلاعات مختلفی در مورد آنها به ذهن ما خطور می‌کند که شاید در نگاه اول چندان برای ما اهمیت نداشتند. اما سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چرا شرکت‌ها به سراغ هدیه تبلیغاتی می‌روند؟ اهمیت آنها در چیست؟

  • متنوع بودن این هدایا: با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه می‌شوید که هدایای تبلیغاتی بسیار وسیع‌تر و بیشتر از چیزی هستند که ما تصور می‌کرده‌ایم. از نوشت افزارهای ساده و معمولی در دست مردم بگیریم، تا لیوان، دفترچه، سررسیدها، پوسترها، لباس، و موارد بسیار دیگری در بین گزینه‌های هدیه قرار می‌گیرد. بنابراین، این متنوع بودن کمک می‌کند که از آنها در مشاغل و حرفه‌های مختلفی استفاده شود.
  • مناسب بودن آن برای افراد مختلف: متنوع بودن در بند قبلی باعث می‌شود که استفاده تبلیغاتی از این هدایا بسیار چشمگیر و وسیع باشد. در حقیقت، باید بپذیریم که افراد جامعه را نمی‌توان در یک یا 10 یا حتی ۱۰۰ دسته قرار داد و مطمئناً تنوع آن‌ها به حدی بالاست که به شیوه‌های مختلفی برای تبلیغات نیاز دارد. بنابراین یک هدیه تبلیغاتی خاص تنها پاسخگوی طیف خاصی از افراد جامعه است و نمی‌تواند افراد وسیعی را پوشش دهد.
  • سهولت در دسترسی: اکثر هدایای تبلیغاتی که در دور اطراف خود می‌بینیم، وسایل بسیار ساده‌ای هستند که با چاپ یا سایر تکنیک‌های تزیینی، تغییراتی در آنها به وجود آمده است که آنها را به یک محصول منحصر به فرد تبدیل کرده است. برخی هدایای نفیس را فاکتور بگیریم، سایر محصولات تبلیغاتی با قیمت ارزان و به راحتی در دسترس هستند و افراد عادی نیز می‌توانند از آن‌ها تولید کنند و برای تبلیغ کسب و کار خود به کار گیرند.
  • آماده سازی برای سلایق مختلف: در بررسی‌های نمونه‌های مختلف ممکن است با هدایای ارزان، خاص، جدید، نفیس و خلاقانه مواجه شویم که هر کدام از آنها ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. این بدین معنی است که ما برای سلایق مختلف، گزینه‌های متعددی در اختیار داریم و قدرت مانور و کار بر روی شیوه‌های تبلیغاتی مختلف را خواهیم داشت. به همین دلیل است که هدایای تبلیغاتی در بین شرکت‌ها و برندهای فعال در بازار، محبوبیت بالایی دارند.

هدیه تبلیغاتی-3

چه چیزی را می‌توان به عنوان یک هدیه تبلیغاتی در نظر گرفت؟

اگر ما بخواهیم در این مطلب هدایای تبلیغاتی را به یک محصول یا کالای خاص محدود کنیم، دید ما نسبت به این ابزار بسیار مبتدیانه و اشتباه است.

امروزه هدایای تبلیغاتی در سطح بازار بسیار وسیع هستند و برخی از آنها جنبه مالی و برخی نیز جنبه یادگاری و خاطره دارند.

به عنوان مثال، کارت تخفیف و کارت هدیه دو نوع از هدیه تبلیغاتی مالی هستند که کاربر می‌تواند از امتیازات مالی آنها به شکل‌های مختلف استفاده کند.

در کنار این گزینه‌ها، موارد دیگری مانند لوازم نوشت افزار، لیوان‌های تبلیغاتی، ساعت و فلش مموری تبلیغاتی قرار دارند که کاربر از آنها استفاده می‌کند و همزمان با استفاده، جنبه تبلیغاتی آنها نیز اجرا می‌شود.

به همین دلیل ما نمی‌توانیم یک کالای خاص را به عنوان هدیه تبلیغاتی معرفی کنیم، اما هر کسی در هر شغل و حرفه‌ای که قرار دارد می‌تواند با توجه به شرایط و مقتضیات کار خود، از کالاهای مختلف استفاده کند.

دسته بندی هدایای تبلیغاتی

حال که در بند قبلی به کالا و محصول خاصی به عنوان هدیه تبلیغاتی اشاره نکردیم،

بد نیست که در این بخش از متن به یک دسته بندی کلی در مورد آنها اشاره کنیم که نحوه استفاده و ابزارهای تبلیغاتی ما را به چند کالای خاص محدود می‌کند.

این معیارها ممکن است بر اساس فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شده باشند و حتی ممکن است شما هم پیشنهادی در مورد آنها داشته باشید. اما در کلی‌ترین حالت، دسته‌های زیر در مورد هدایای تبلیغاتی وجود دارند.

هدیه تبلیغاتی-2

  • هدایای تبلیغاتی ارزان: ابزارهایی با قیمت ارزان و با کاربرد آسان هستند که برای استفاده در حجم بالا به کار می‌رود.مثلاً اهدای خودکار از طرف نامزدهای تبلیغاتی یا هدیه یک کالای خاص از طرف یک شرکت به نمایندگی‌ها، نمونه‌هایی از هدایای ارزان هستند.
  • هدیه تبلیغاتی خاص: هدیه تبلیغاتی خاص را معمولاً شرکت‌ها به صورت سفارشی آماده می‌کنند و در تعداد پایین تولید می‌شوند. طرح و الگوی این هدایا توسط مشتری تعیین می‌شود و معمولاً قیمت بالاتری نسبت به سایر گزینه‌ها دارند.
  • هدیه تبلیغاتی جدید: با توجه به پیشرفت در حوزه‌های مختلف، ممکن است شرکت‌ها در زمینه تولید هدیه تبلیغاتی از روند به‌روزرسانی سریع استفاده کنند و محصولاتی جدید به مقتضیات زمان ارائه دهند که تحت عنوان هدیه تبلیغاتی جدید عرضه می‌شوند.
  • هدایای تبلیغاتی نفیس: این هدایا به قشر خاصی محدود می‌شود که ساز و کار استفاده از آن تقریباً همانند هدیه تبلیغاتی خاص است و افراد کمی از جامعه از آنها استفاده می‌کند. این هدایا ممکن است یک روان نویس گران قیمت چاپ شده یا یک تندیس تزیینی منحصر به فرد باشد.
  • هدایای تبلیغاتی خلاقانه: استفاده از هدیه تبلیغاتی خلاقانه می‌تواند به دو صورت باشد که در حالت اول، توسط مشتری پیشنهاد داده می‌شود و شرکت مورد نظر آنها را آماده می‌کند. در طرف مقابل هدایایی هستند که توسط خود شرکت تولید می‌شوند و مشتریان با توجه به سلیقه خود از آن‌ها انتخاب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید