چاپ تیشرت

چاپ تیشرت

چاپ تیشرت و کاربردهای آن

همیشه مراسم‌ها و مناسبت‌های بزرگی مانند ماه محرم یا راهپیمایی دهه فجر ما را یاد استفاده از نوشته بر روی تیشرت و کاربرد تکنولوژی چاپ تیشرت می‌اندازد. این در حالی است که این صنعت در تمام طول سال و در پروژه‌های مختلف به کار گرفته می‌شود و تنها به همین دو مورد محدود نیست.

رایج‌ترین و شاید آشناترین نمونه استفاده از تکنولوژی چاپ تیشرت، آماده سازی لباس‌های تیم‌های ورزشی مانند تیم فوتبال و تیم والیبال است که تبلیغات اسپانسری آنها بر روی لباس‌ها چاپ می‌شود. حضور نشان می‌دهد که این صنعت بسیار فراگیرتر از تصور ماست.

مهم‌ترین مزیتی که از این تکنولوژی می‌توان دریافت کرد این است که چاپ صورت گرفته توسط آن بسیار سریع و بسیار پایدار است، به طوری که در یک زمان محدود می‌توان تعداد زیادی چاپ انجام داد و در عوض در اثر فعالیت‌هایی مانند شست و شو، طرح‌های چاپ شده از بین نمی‌روند. اما بریم ببینیم که صنعت چاپ تیشرت به چه صورت است.

چاپ تیشرت

کلیاتی در مورد چاپ تیشرت

احتمالاً برای چاپ عکس‌های خانوادگی یا تصاویر مربوط به یکی از سفرهای دوستانه خود به یک نوشت افزاری یا یک شرکت چاپ مراجعه کرده‌اید و می‌بینید که در سریع‌ترین زمان ممکن، تصاویر شما با بالاترین کیفیت چاپ می‌شود. چاپ تیشرت نیز دقیقاً به همین شیوه است و تنها روش اجرای آنها متفاوت است.

مهم‌ترین تکنیکی که برای چاپ نوشته و الگو بر روی پارچه و تیشرت مورد استفاده قرار می‌گیرد، تکنولوژی چاپ حرارتی است که با عنوان چاپ سابلیمیشن شناخته می‌شود. در این تکنیک، با استفاده از حرارت، زمینه انتقال جوهر و مرکب به سطح پارچه و تیشرت فراهم می‌شود و به دلیل استفاده از چسب‌های دو زمانه، چاپ تیشرت بسیار ماندگار است.

پس اگر از اول مرور کنیم روند کار و روند سفارش چاپ تیشرت بدین صورت است که ابتدا شما چند تیشرت خام را به یک شرکت چاپ تحویل می‌دهید و از آن‌ها می‌خواهید که یک الگو یا یک طرح دلخواه بر روی آن چاپ کنند. در استفاده از این شیوه، یک کاغذ مخصوص (کاغذ سابلیمیشن) وجود دارد که طرح شما در ابتدا بر روی آن چاپ می‌شود. فرایند چاپ شامل انتقال این الگو از روی کاغذ مخصوص روی پارچه است.

بنابراین، اپراتور تی شرت یا پارچه مورد نظر شما را بر روی دستگاه قرار داده و سپس کاغذ مخصوص را بر روی آن قرار می‌دهد. اعمال حرارت و فشار باعث می‌شود که شوهر از طریق فرایند تصعید، به سطح پارچه انتقال داده شده و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، فرایند چاپ تی شرت صورت می‌گیرد.

چاپ تیشرت

اما به چه اهدافی از این تیشرت ها استفاده می‌شود؟

اهداف استفاده از تی شرت در هدایای تبلیغاتی

اهداف استفاده از تیشرت تبلیغاتی و تکنولوژی چاپ تیشرت می‌تواند بسیار متفاوت باشد و حتی در برخی موارد، با یکدیگر متناقض هستند. نکته مهم در همه آنها این است که تکنولوژی و شیوه استفاده شده برای چاپ یکسان است و از یک روش تکراری و خاص در مورد آنها استفاده می‌شود.

چاپ تیشرت

به طور کلی با حذف برخی از گزینه‌های کم مصرف‌تر، اهداف استفاده از چاپ تیشرت می‌تواند در چهار دسته زیر قرار گیرد:

  • تی شرت مناسبتی: این تیشرت ها بیشتر برای یک مناسبت خاص و در یک محدوده زمانی پیش تعیین شده استفاده می‌شوند. ایام ماه محرم، ایام ماه رمضان، هفته دفاع مقدس، دهه فجر مواردی از این قبیل، زمان‌هایی هستند که از تیشرت های مناسبتی استفاده می‌شود. مهم‌ترین نکته در مورد این تیشرت ها این است که بعد از پایان دوره زمانی خاص، استفاده‌ آنها محدود می‌شود و برای یک سال دیگر نگه داشته می‌شود.
  • تی شرت تبلیغاتی: سفارش دهنده اصلی تیشرت تبلیغاتی شرکت‌ها و برندهایی هستند که معمولاً در طول سال کمپین یا گردهمایی‌های مخصوص برای مشتریان و مخاطبان خود تشکیل می‌دهند. این تیشرت ها دارای برند و لوگو شرکت مورد نظر هستند و ممکن است شعارهای تبلیغاتی آنها نیز بر روی آن چاپ شده باشد. تیشرت تبلیغاتی به عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزارهای تبلیغی در انتخابات شوراها و انتخابات مجلس استفاده می‌شود و معمولاً تصویر نماینده یا شعار تبلیغاتی آنها بر روی تیشرت چاپ می‌شود.
  • تی شرت معمولی: برای چاپ تیشرت معمولی محدوده زمانی خاصی وجود ندارد و با کمی جستجو، حتی در بین کمد لباس خود، می‌توانید نمونه‌های مختلفی از آن‌ها را ببینید. چاپ این تیشرت ها به شکل‌های مختلف و با اهداف مختلف انجام می‌گیرد. به عنوان مثال، شرکت‌های تولید کننده‌ی پوشاک ممکن است از یک طرح خاص برای تمامی محصولات خود استفاده کنند و مشتریان نیز از این برند استقبال کنند. در طرف دیگر، افرادی قرار دارند که تیشرت های معمولی را می‌خرند و از تکنولوژی چاپ تیشرت برای نوشتن یک شعر یا یک متن خاص استفاده می‌کنند.
  • تی شرت کودک: اگر ادعا کنیم که پس از چاپ تیشرت ورزشی، چاپ نوشته و عکس بر روی تیشرت کودکان در رده دوم پرکاربرد قرار دارد، بیراه نگفته‌ایم. تقریبا تمامی تیشرت های استفاده شده توسط کودکان و نوجوانان دارای نوشته و طرح‌های متفاوتی هستند که هر کدام از آنها با هدف خاصی چاپ شده است. کثیف شدن مداوم لباس و نیاز به شست و شوی مکرر باعث شده است که تکنولوژی چاپ تیشرت نسبت به سایر شیوه‌های معمول بیشتر به کار گرفته شود، زیرا مقاومت در برابر شستشو بسیار بیشتر است و به سادگی از بین نمی‌رود.

چاپ تیشرت

می‌بینیم که استفاده از تکنولوژی چاپ تیشرت بر خلاف تصور ما بسیار فراگیرتر و وسیع‌تر از حد معمول است و با کمی سرمایه گذاری، حتی می‌توان در این حوزه فعالیت داشت. نکته جالب در این زمینه این است که استفاده از این شیوه نیاز به دستگاه‌های پیشرفته و پیچیده ندارد و شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید تیشرت های تبلیغاتی و فروش آنها فعالیت دارند.

تماس با راما گیفت

دیدگاهتان را بنویسید