سه پایه بوم

سه پایه بوم

سه پایه بوم

همه ما سه پایه بوم را یک سه پایه چوبی می‌شناسیم که هنرمندان بزرگ داخلی و خارجی مانند باب رأس یا استاد کمال الملک به هنر نمایی در کنار آن‌ها می‌پرداختند. اما، نه تنوع طلبی و نه پیشرفت تکنولوژی، اجازه نمی‌دهند که ما بر روی این سه پایه‌های قدیمی باقی بمانیم و با یک بررسی میدانی ساده می‌توانیم انواع مختلفی از پایه‌های فلزی و یا آلیاژهای مختلف پیدا کنیم. البته هنوز هم استفاده از سه پایه بوم چوبی طرفداران ویژه‌ای دارد و هنوز هم بسیاری از این ابزارها برای اهداف مختلف خود استفاده می‌کند. ما در گروه راما گیفت تصمیم گرفتیم که این مطلب را به معرفی سه پایه‌های بوم بپردازیم که نمونه‌های مختلفی از آن‌ها را در وب سایت ما می‌توانید ببینید.

سه پایه بوم

سه پایه بوم چیست؟

هر سه پایه معمولی را می‌توان به عنوان سه پایه بوم در نظر گرفت که برای نگه داشتن یک ابزار طراحی یا نقاشی، تحت عنوان بوم، در ارتفاع مشخص به کار گرفته می‌شود. استفاده از سه پایه به این دلیل است که از تعادل بالایی برخوردار است و وزن آن به صورتی است که به راحتی جابه جا می‌شود. این سه پایه‌ها ممکن است از مواد مختلفی ساخته شوند و در نقش‌های متفاوتی به کار گرفته شود؛ اما، در هر صورت از لفظ سه پایه بوم برای آنها استفاده شده و ممکن است با توجه به جنس یا کاربرد آنها، پسوند یا پیشوند ای برای آنها در نظر گرفته شود.

سه پایه بوم

سه پایه بوم چه کاربردی دارد؟

اصلی‌ترین کاربرد سه پایه بوم را به همان نگه‌داشتن تابلو نقاشی ارتباط می‌دهند. از آنجایی که این سه پایه‌ها از دیرباز برای این هدف استفاده می‌شدند، هنوز هم از این لفظ برای آنها استفاده می‌شود و حتی این کاربرد آنها کماکان ادامه دارد. اما، با برخی تغییرات ساده، این سه پایه‌ها ممکن است برای نگه داشتن تخته وایت برد یا حتی برای نگه داشتن صفحه نمایش استفاده شود. برای کلاس‌هایی که به صورت موقت استفاده می‌شوند، این سه پایه‌ها ابزار خوبی برای نگه داشتن یک وایت برد متحرک هستند. سینماهای متحرک و گروه‌هایی که نمایش خود را به صورت متحرک با جابه جایی اجرا می‌کنند، می‌توانند از این سه پایه‌ها برای نگه داشتن نمایشگر استفاده کنند.

سه پایه بوم

انواع سه پایه بوم از لحاظ جنس

مهم‌ترین فاکتوری که برای دسته بندی این سه پایه‌ها استفاده می‌شود، جنس سه پایه بوم است که کاربرد آنها را به طور کامل تحت تأثیر قرار می‌دهد. طبیعتاً هر کدام از این موارد استحکام خواصی دارد و کاربرد سه پایه را مشخص می‌کند:

  • سه پایه بوم فلزی: این سه پایه‌ها معمولاً از آهن و یا فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) ساخته می‌شوند که وزن نسبتاً بالایی دارند و مستحکم‌ترین نوع سه پایه محسوب می‌شود. سه پایه‌های فلزی برای نگه داشتن تخته وایت برد و همچنین برای نگه داشتن نمایشگرهای بزرگ مناسب هستند.
  • سه پایه بوم آلومینیومی: آلومینیوم به عنوان اصلی‌ترین ماده سازنده‌ی این سه پایه‌ها استفاده می‌شود و ممکن است در کنار آن از فلزات دیگر نیز استفاده شود. در هر صورت، به دلیل وزن سبک و استحکام بالا، سه پایه‌های آلومینیومی برای فرآیندهای مهندسی و همچنین برای کلاس‌های نقشه کشی مناسب هستند.
  • سه پایه بوم چوبی: رایج‌ترین، سبک‌ترین و نسل اولیه سه پایه‌های بوم را این مدل تشکیل می‌دهند که همه ما با آنها آشنایی داریم. وزن مناسب و ساختار منحصر به فرد باعث می‌شود که از این سه پایه‌ها در مکان‌های مختلفی، مانند ماشین هنرمندان، دیده شود.
  • سه پایه بوم آلیاژی: علوم مهندسی برای بالا بردن استحکام مواد فلزی و کاهش وزن آنها، به سراغ مواد آلیاژی می‌روند که در سه پایه‌های بوم نیز از آنها استفاده شده است. سه پایه‌های آلیاژی از قیمت بالاتری برخوردار هستند و معمولاً تعداد طرفداران و خریداران آنها کم است.

سه پایه بوم

انواع سه پایه بوم از لحاظ کاربرد

اگرچه در بند قبلی به برخی از کاربردهای سه پایه بوم اشاره کردیم، اما معمولاً آنها را به سه دسته کلی تقسیم می‌کنند که ممکن است در هر کدام از این دسته‌ها، جنس و مواد به کار رفته در آنها متفاوت باشد. به عنوان مثال:

  • سه پایه بوم نقاشی: این سه پایه‌ها صرفاً برای نگه داشتن بوم نقاشی طراحی شده‌اند و رایج‌ترین آنها سه پایه‌های چوبی هستند. البته سه پایه‌های آلومینیومی نیز به دلیل وزن سبک و استحکام مناسب ممکن است در این مورد نیز استفاده شود که به سلیقه خریدار بستگی دارد.
  • سه پایه بوم طراحی و آموزش: این سه پایه‌ها معمولاً ارتفاع کمتری دارند و بیشتر به پهنای آنها اضافه شده است. از این مدل ممکن است برای نگه داشتن تخته وایت برد یا تخته‌های مهندسی در کلاسهای طراحی و معماری استفاده شود. سه پایه‌های فلزی به دلیل استحکام و بالا و عدم نیاز به تحرک، گزینه خوبی به شمار می‌رود.
  • سه پایه بوم تاشو: این مدل از سه پایه‌ها معمولاً از جنس فلز بوده و در قسمت‌های مختلف آنها از لولا استفاده می‌شود تا سه پایه کاملاً به صورت تا شده و در یک فضای کم جمع شود. برای کسانی که دائم در حال جابه جایی هستند و سه پایه بوم را همیشه با خود می‌برند، این مدل بسیار مناسب است.

مدل‌های متنوع و مختلفی از سه پایه‌های بوم در وب سایت ما (www.ramagift.com) داده شده است که می‌توانید انواع مختلف آن‌ها به همراه مشخصات فنی مطالعه کنید.
تماس با راما گیفت

دیدگاهتان را بنویسید