راهنمای انتخاب هدیه برای مدیران

راهنمای انتخاب هدیه برای مدیران

راهنمای انتخاب هدیه برای مدیران

معمولاً در ایام نزدیک به عید نوروز و یا در برخی مناسبت‌های خاص، انتخاب هدیه برای مدیران به یک چالش جذاب برای کارکنان یا افرادی که به دنبال یک قرارداد خاص هستند، تبدیل می‌شود. در واقع انتخاب هدایای مدیریتی می‌تواند در آینده کاری و حرفه‌ای آنها نقش داشته باشد و به همین دلیل توجه ویژه‌ای به روند انتخاب هدایا دارند. متاسفانه بسیاری از خریداران هدایای تبلیغاتی تجربه چندانی در این زمینه ندارند و مشکلاتی برای خود و حتی برای شخص مدیر ایجاد می‌کند.

 این موضوع ما را بر آن داشت که مسئله انتخاب هدیه برای مدیران را از ابعاد مختلف بررسی کنیم و یکبار برای همیشه به نکات مهم در این زمینه اشاره کنیم. پس با ما همراه باشید تا از نقطه صفر تا صد یک راهنمای کامل به شما ارائه دهیم.

راهنمای انتخاب هدیه برای مدیران-1

تعیین مناسبت برای انتخاب هدیه برای مدیران

 اولین کاری که به هنگام انتخاب هدایای مدیریتی باید انجام دهیم، تعیین یک مناسبت خوب برای هدیه دادن است. انتخاب مناسبت به نوع کسب و کار و همچنین حوزه فعالیت مدیر بستگی دارد. خوشبختانه روز مادر، روز پدر، روز معلم یا حتی روز کارگر به طور کامل مشخص می‌کنند که می‌توانیم هدیه را به چه کسی بدهیم. اما در مورد انتخاب هدیه برای مدیران کار ما کمی سخت است.

اصولاً در انتخاب مناسبت برای این مورد باید سعی کنید که یک مناسبت عمومی و رسمی را انتخاب کنید. اجازه دهید که هدیه روز پدر یا هدیه روز سالگرد ازدواج را افراد فامیل و نزدیکان مدیر انتخاب کنند. اما شما می‌توانید روزهای عمومی‌تری مانند روز مهندس، روز مدیر یا حتی مناسبت‌های مذهبی را انتخاب کنید.

  • اگر حوزه فعالیت شما مذهبی است؛ عید قربان، عید فطر، اعیاد شعبانیه و مواردی از این قبیل مناسب هستند؛
  • اگر در حوزه مهندسی فعالیت دارید؛ بهترین انتخاب شما همان روز مهندس است؛
  • اگر در آموزش و پرورش فعالیت می‌کنید؛ روز معلم ایده آل است؛
  • اگر در یک شرکت خصوصی کار می‌کنید؛ روز مدیر انتخاب بهتری است.

اما اگر به دنبال مناسبت خاصی نیستید و صرفاً به دنبال انتخاب هدیه برای مدیران خود هستید، سعی کنید تا روز موفقیت در یک زمینه خاص صبر کنید. مثلاً افزایش فروش شرکت، مثلاً افزایش تعداد مشتری، مثلاً به دست آوردن یک رتبه خاص. این مناسبت‌ها هم می‌توانند بهانه خوبی برای هدیه دادن به مدیران باشند.

راهنمای انتخاب هدیه برای مدیران-3

برای مشاهده لیوان های تبلیغاتی و خودکار تبلیغاتی با ما همراه باشید.

هدایای مدیریتی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند

به هر حال بعد از بررسی تقویم و دیدن مناسبت‌های خاص، یک روز را برای دادن هدیه انتخاب می‌کنید. از این مرحله به بعد باید یک هدیه مناسب از لحاظ قیمت و از لحاظ پرستیژ برای مدیر خود انتخاب کنید. مدیر هیچ وقت به جای دوست یا اعضای خانواده شما نیست، پس حتماً باید نکات مهمی در انتخاب هدیه برای مدیران رعایت کنید:

هدایای مدیریتی گران قیمت و نفیس هستند

 مساوات در قوانین و سایر قوانین انسانی را فراموش کنید و به خاطر داشته باشید که مدیران از لحاظ شخصیت اجتماعی بالاتر هستند و برای شما هم مهم‌تر. بنابراین در انتخاب هدایای مدیریتی باید هم مسئله قیمت هدیه و هم مسئله ارزش آن را در نظر بگیرید. معمولاً در این حالت باید به سراغ هدایای گران‌قیمت و نفیس بروید. البته این به این معنی نیست که شما همه پس انداز خود را خرج کنید و یک هدیه خیلی گران قیمت بخرید. بلکه هدیه انتخابی شما باید از لحاظ شغل و شخصیت در حد یک مدیر باشد.

به شدت رسمی هستند

شما می‌توانید به یکی از دوستان یا فامیل آن خود یک تیشرت هدیه دهید، حتی می‌توانید یک هدیه کم ارزش‌تر هم مانند یک عروسک خوشگل برای آنها انتخاب کنید. اما آیا همین روال انتخاب هدیه را می‌توانید در مورد مدیران هم لحاظ کنید؟ مطمئناً این قانون در انتخاب هدیه برای مدیران وجود ندارد و شما باید یک هدیه کاملاً رسمی انتخاب کنید. شما چه کارمند زیر دست مدیر باشید، یا اینکه بخواهید از یک قرارداد خاص بهره مند شوید، حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که یک هدیه رسمی و نفیس انتخاب کنید.

در بسته بندی رسمی آماده می‌شوند

حتماً بسته بندی برخی از شکلات‌های کاکائویی را دیده‌اید که احتمالاً قیمت خود بسته‌بندی نسبت به شکلات موجود در آن هم بیشتر است. این همان چیزی است که شما در انتخاب و هدایای مدیریتی هم باید به آن توجه داشته باشیم. نگاه ابتدائی مدیر به اهمیت ویژه‌ای دارد و تا حدود زیادی میزان رضایت آنها را مشخص می‌کند. پس اگر پول کافی برای خرید هدیه نفیس و گرانبها ندارید، حداقل یک کادو و بسته بندی خیلی رسمی و شیک برای آن انتخاب کنید.

لوگو یا جمله تبلیغاتی ندارند

فراموش نکنید که مدیران هیچ وقت جزء برنامه تبلیغاتی و اهداف تبلیغاتی شما نیستند و بهتر است که از این مورد چشم پوشی کنید. از طرفی دیگر به خاطر داشته باشید که قرار نیست این مدیران یک هدیه با یک نقش خاص را حمل می‌کنند. پس اگر شما یک تیم تبلیغاتی و بازاریابی نیستید و صرفاً به دنبال انتخاب هدیه برای مدیران بالادستی خود هستید، سعی کنید هدایایی را انتخاب کنید که هیچ برند تبلیغاتی یا لوگو خاصی بر روی آنها چاپ نشده باشد.

در قالب یک ست هدیه داده می‌شوند

اگر شرکت‌ها و وب سایت‌های فروشنده هدایای تبلیغاتی و هدایای معمولی را دیده باشید، به احتمال زیاد واژه‌هایی مانند ست مدیریتی در آنها به شدت تکرار شده است. این موضوع به این دلیل است که اغلب هدایای مدیریتی به صورت ست و مجموعه هستند. مثلاً در یک ست چرمی یک کمربند چرمی، یک کیف پول چرمی و یک روان نویس با پوشش چرم قرار داده می‌شود. معمولاً این ست‌های مدیریتی با استقبال بیشتری از طرف مدیران مواجه می‌شوند و حجم رضایتمندی بالاتری نسبت به سایر هدایا دارند.

می‌توانند خاص و اختصاصی باشند

اگر در انتخاب هدیه برای مدیران خود حساسیت بالایی دارید، می‌توانید به سراغ هدایای خاص و اختصاصی بروید. این هدایا به صورت خاص و سفارشی با توجه به شناخت شما از مدیر طراحی و ساخته می‌شوند و معمولاً قیمت بالاتری دارند. البته این هدایا از آنجایی که صرفاً به خاطر یک شخص طراحی و ساخته شده‌اند، جذابیت بالایی نسبت به سایر گزینه‌ها دارد.

راهنمای انتخاب هدیه برای مدیران-4

نکاتی که به شما در انتخاب هدایای مدیریتی کمک می‌کنند

با توجه به مواردی که گفته شد، تقریباً می دانید که الگوی اصلی شما برای انتخاب هدیه برای مدیران به چه صورت است و می‌دانید که هر شخصی نیاز به چه ابزاری دارد. اما در این بین ممکن است اشتباهاتی توسط ما رخ دهد که هم برای مدیر و هم برای ما به عنوان دهنده هدیه مشکل ساز شود.

پس اگر به دنبال فرار از این مشکلات هستید، چهار مورد زیر را در نظر بگیرید:

اگر مشغول مذاکره یا معامله هستید، ذهنیت بد ایجاد نکنید!

حالت اول زمانی است که شما می‌خواهید هدیه مورد نظر را در جریان یک مذاکره یا معامله به مدیر هدیه کنید. این سبک از هدیه دادن با ریسک زیادی همراه است و می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. هدیه دادن در طول مذاکره و معامله از دوران باستان تاکنون بوده و هر کدام از طرفین سعی می‌کنند که اعتماد طرف مقابل خود را جذب کند. پس اگر شما هم می‌خواهید که اعتماد طرف مقابل را جلب کنید، مطمئن باشید که هدایای خیلی گران قیمت باعث ایجاد ذهنیت منفی برای مدیر شده و ممکن است نتیجه منفی داشته باشد.

اگر کارمند هستید، هدیه شخصی ممنوع!

حالت دوم زمانی است که شما کارمند یک شرکت هستید و به دنبال انتخاب هدیه برای مدیران خود هستید. این کار هم می‌تواند بسیار خطرناک باشد و ذهنیت منفی در سایر پرسنل ایجاد کند. در این مورد توصیه ما این است که با چند نفر از پرسنل دیگر هماهنگ کنید و هدیه را به صورت دسته جمعی به مدیر بدهید. اگر هم می‌خواهید خودتان را برسانید، در این بین می‌توانید خودشیرینی‌هایی هم انجام دهید!

مواظب جنس مخالف باشید!

حالت سوم زمانی است که مدیر و کارمند از دو جنس مخالف باشند. حساسیت‌ها بر روی کارمندان و مدیران با جنس مخالف بسیار زیاد است و معمولاً سایر پرسنل به این رفتارها توجه می‌کنند. پس حتی اگر می‌خواهید به صورت دسته جمعی برای خرید هدایای مدیریتی اقدام کنید، یکی از پرسنل که جنسیت مشابه با مدیر را دارند به عنوان واسطه انتخاب کنید و سعی کنید که او را به عنوان مسئول اصلی فرایند انتخاب هدیه برگزینید.

به تأثیر هدیه بر دیگران و رفتار مدیر فکر کنید!

در بند قبلی اشاره کردیم که هدیه شخصی ممنوع! هدیه دادن شخصی می‌تواند تأثیر منفی بر ذهن پرسنل داشته باشد. اگر هم شما خارج از شرکت هستید، باید نحوه هدیه دادن شما به شکلی باشد که سایر پرسنل زیر دست یا سایر مدیران هم رده نسبت به آن حساس نشوند و برای شخص مدیر مشکل ساز نشود. دادن هدیه گرانقیمت به یک مدیر می‌تواند دیدگاه منفی مانند رشوه دادن و مواردی از این قبیل به وجود می‌آورد که نه برای شما و نه برای شخص مدیر هیچ منفعتی نخواهد داشت.

یک نکته خیلی ریز: اگر به فکر انتخاب هدیه برای مدیران مدارس یا مدیران مراکز آموزشی هستید، به احتمال زیاد مجبورید که مناسبت روز معلم را برای این روز انتخاب کنید. در این مورد انتخاب هدیه باید تحت شرایط خاصی انجام گیرد:

  • اولاً سعی کنید که همه دانش آموزان در این مورد نقش داشته باشند؛
  • دوماً سعی کنید ارزش هدیه تقریباً مانند هدیه معلمتان باشد؛
  • سوما سعی کنید که رفتار شما نسبت به مدیر مدرسه کاملاً رسمی باشد؛
  • چهارما سعی کنید که همراه با هدیه از یک متن سپاسگزاری هم استفاده کنید.

راهنمای انتخاب هدیه برای مدیران-7

پیشنهادهایی در انتخاب هدیه برای مدیران

با توجه به اطلاعاتی که داده شد، در انتها لازم است که پیشنهادهایی در انتخاب هدیه برای مدیران داشته باشیم تا بتوانید از آن به عنوان یک الگو استفاده کنید. البته این پیشنهادات محدود هستند و حاصل تجربه سالها فعالیت ما در زمینه‌ی هدایای تبلیغاتی هستند. اما شما هم می‌توانید سلیقه شخصی و سلیقه مدیر را در نظر بگیرید و هدایای متفاوتی را انتخاب کنید:

ست چرمی

معمولاً یک ست چرمی شامل کمربند چرمی، کیف پول چرمی، یک روان نویس با پوشش چرم و یک فندک با پوشش چرم است. این ست چرمی قیمت بالایی دارد و با استقبال زیادی از طرف مدیران مواجه می‌شود. البته در انتخاب این گزینه باید سلیقه مدیر و نوع شغل خود را نیز در نظر داشته باشید.

کیف چرمی

کیف چرم یکی از بهترین گزینه‌ها در انتخاب هدیه برای مدیران است. مدیران سعی می‌کنند که حداقل به خاطر حفظ پرستیژ و تیپ شخصی هم شده، در شرایط مختلف از کیف استفاده کنند. پس کیف چرمی هم می‌توانند هدیه‌ای باشد که شما به مدیر خودتان داده‌اید. حتماً سعی کنید از کیف چرمی استفاده کنید که هم قیمت بالایی دارد و هم از لحاظ ظاهری مورد پسند مدیر واقع می‌شود.

ست مدیریتی

ست مدیریتی تقریباً همانند ست چرمی است، با این تفاوت که ابزارهای متنوعی بیشتری دارند و گزینه‌های متعددی در آن قرار داده می‌شود. در این ست روان نویس نفیس، یک ساعت مچی، یک فندک، یک عینک آفتابی و مواردی از این قبیل که اندازه بزرگی ندارند قرار داده می‌شود که مدیر در شرایط مختلف می‌تواند از آنها استفاده کند.

ست روان نویس مدیریتی

این ست روان نویس گزینه خوبی برای هدایای شخصی است و حتی در مورد تأثیر منفی آن بر روی سایر پرسنل هم نگرانی وجود ندارد. نکته قابل توجه در مورد ست روان نویس این است که شما می‌توانید بر روی بدنه آنها نوشته‌های مختلفی داشته باشید و آن را به یک هدیه اختصاصی برای مدیر تبدیل کنید.

کتاب نفیس

کتاب‌های نفیس مانند کتاب شعرا یا کتاب‌های ترجمه شده در زمینه موفقیت در مدیریت معمولاً به عنوان پیشنهادهای اصلی در انتخاب هدیه برای مدیران مطرح می‌شوند. این کتاب‌ها هم از لحاظ پرستیژ برای مدیران مناسب هستند و هم می‌توانند نشان دهنده حسن نیت شما نسبت به مدیر باشند. البته سعی کنید که کتاب را با توجه به شخصیت مدیر و شناختی که از او دارید انتخاب کنید.

شما برای اعضای خانواده یا دوستان خود می‌توانید از گزینه‌های مختلفی به عنوان هدیه استفاده کنید. اما انتخاب هدیه برای مدیران نیاز به درک شرایط و آشنایی با شخصیت مدیر دارد. همچنین رفتار پرسنل و عکس العمل آن‌ها نسبت به هدیه دادن شما هم اهمیت ویژه‌ای دارد. پس همیشه سعی کنید کاملاً رسمی و به دور از حاشیه رفتار کنید و در انتخاب هدایای مدیریتی حساسیت بیشتری به خرج دهید. برای مشاوره بیشتر در این زمینه و سفارش خرید هدایای مدیریتی می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید